מדריך האופנובנק להישרדות בכלא

היה, חווה, שרד (בערך) וכתב: רוני ליבוביץ

להזמנת הרצאה של רוני ליבוביץ' האופנובנק

בקצרה: טכניקות השרדות בסיסיות למאסר

הכי חשוב – בראש ובראשונה עליך להבין ולהכיר בעובדה (כמה יותר מהר – יותר בריא) שכעת אתה אסיר. אסיר רגיל בדיוק כמו כל השאר, אתה עכשיו בסך הכול מספר, ואתה אינך טוב יותר ו/או שונה מאותו אסיר שלצידך – אפילו אם היית פרופסור באוניברסיטה ושכנך לתא הינו אנאלפבית מטומטם – כעת שניכם שווים ועליך לדבר איתו, עם כולם בגובה העיניים !!!
לעולם אל תהיה מעורב בהימורים מכל סוג שהוא. זו מלכודת מוות .אף פעם לא תוכל לעמוד במחיר שיגבה ממך לאחר מכן (והאמן לי – הוא יגבה ! ועוד איך יגבה!!!).
לעולם אל תכנס לחוב כלשהו שאין באפשרותך להשיב. הכי טוב: לא ליצור שום חוב. כשתכנס בפעם הראשונה לכלא, יציעו לך 5000 הצעות. הכול בכל מכל כל. דהיינו, האסיר המציע ייתן לך פריט אחד (למשל, חפיסת סיגריות, פריט מן הקנטינה וכו') אבל עליך יהיה להחזיר לו שניים! זו המלכודת הקלאסית לאסירים חסרי ניסיון. אם אתה מעשן – תפסיק ! אם אתה רוצה משהו מהקנטינה – חכה עד שיהיה לך כסף בחשבון הקנטינה ! וכו' וכו'. הכלל הבסיסי, החשוב כל כך : לעולם אל תיקח/תלווה/תצרוך משהו – כל דבר באשראי. זה רק יסבך אותך ותיפגע מכך קשות.
לעולם אל תשתמש בסמים (מכל סוג שהוא) בכלא. ואם כבר אין לך ברירה – לעולם לא באשראי, רק באם אתה יכול לשלם עבור זה (או מישהו ישלם בעבורך).
חוק ברזללעולם, אבל לעולם אל תשתף פעולה עם שלטונות הכלא ו/או תספק להם מידע כנגד או על אסיר אחר.
באם תנהג בשחצנות ובהתנשאות כלפי אסירים אחרים – ולא חשוב מה מעמדם בכלא, תיצור לעצמך אויבים רבים. הזהר: הדבר עלול להיות קריטי במצבים מסויימים. לעולם אינך יודע מי חובר למי ב"סגירת החשבון".
תמיד נהג בכבוד בשאר האסירים, ולא משנה כלל וכלל כמה מוזר הם נראים ו/או מתנהגים, מפני שראשית, לעולם אינך יודע מי או מה הם, מי עומד מאחריהם וכיצד הם עלולים להגיב, ושנית, הכבוד הינו הדבר החשוב ביותר שנותר לו לאסיר – כל אסיר.
לעולם אל תאמר לאסיר אחר מה לעשות ו/או תחלק פקודות והוראות לאסירים. אסירים שונאים – יותר מכל דבר אחר, שאומרים להם מה לעשות, במיוחד באם זה אסיר אחר, כמותם. בדרך כלל התגובה תהיה :"מה אתה, שוטר מזדיין ?".
לעולם אל תסתכל או תלטוש עיניים באסיר אחר יותר משנייה או שתיים. הוא יכול להיות חבית אבק שריפה מהלכת שפשוט תתפוצץ בגלל משהו סתמי לגמרי, אפילו סתם מבט. הוא יכול לתקוף אותך בו במקום, או לחכות להזדמנות נאותה בלילה, בחסות החשיכה. אפילו באם הוא לא יהרוג אותך או יפגע בך בצורה רצינית, יש להניח שלאחר מכן פרצופך שוב לא יהיה כמקודם.
לעולם אל תסכים להצעה מאסיר אחר "לעזור לך" ו/או "לקחת אותך תחת חסותו" והגנתו. מהר מאד תגלה של"חסות" הזו יש רק מטרה אחת : ל"סנג'ר" אותך, בלשון הכלא, או בלשון בני האדם, לשעבד אותך לצרכיו ולהפוך אותך לעבד. לכל מטרה ועניין.
אין חברים בכלא. חברים יש רק בקיבוץ (וגם זה לא כ"כ בטוח). בכלא, אסיר לאסיר – זאב !!! וכל אסיר, ללא יוצא מן הכלל, ישמח "למכור אותך לאינדיאנים" בעבור טובת הנאה זו או אחרת.

הצהרת נגישות

האתר נבנה בהתאם להוראות הנגישות המופיעות ב –
W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0, level AA

להלן חלק מהפעולות שבוצעו במסגרת הנגשת אתר האינטרנט:

– אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
– תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
– מבנה קבוע ואחיד לכלל תתי האתרים והדפים באתר.
– האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו Chrome, Mozila).
– התאמת האתר לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
– לאובייקטים הגרפיים יש חלופה טקסטואלית (alt).
– האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר.
– הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר לאן הם מקשרים.
– אפשרות לשנות את הצבעים באתר באמצעות לחיצה על כפתור הרקע באתר.

סייגים לנגישות

יש לציין כי למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
אנו ממשיכים במאמצים לשפר את נגישות האתר כחלק ממחויבותנו לאפשר שימוש בו עבור כלל האוכלוסייה כולל אנשים עם מוגבלויות.

דילוג לתוכן